W Kotlinie Kłodzkiej
Przemierzali labirynty Twierdzy Kłodzkiej, zgłębiali tajniki dawnego sposobu czerpania papieru w Muzeum w Dusznikach-Zdroju i lepili garnki z gliny w skansenie Szlak Ginących Zawodów w Kudowie.
W Kotlinie Kłodzkiej
Przemierzali labirynty Twierdzy Kłodzkiej, zgłębiali tajniki dawnego sposobu czerpania papieru w Muzeum w Dusznikach-Zdroju i lepili garnki z gliny w skansenie Szlak Ginących Zawodów w Kudowie.
Inventors, who changed the world
Klasa 7b zakończyła swój udział w projekcie z języka angielskiego „Wynalazcy, którzy zmienili świat”. Dzięki zadaniom w projekcie eTwinning, uczniowie poznali wybitne postaci świata nauki jak: Thomas Alva Edison, Ignacy Łukasiewicz, Leonardo da Vinci, Kazimierz Żegleń, Jan Szczepanik, Henryk Magnuski, Peter Carl Goldmark, itp. W trakcie wykonywania zadań, mieliśmy możliwość poznania nowoczesnych narzędzi do projektowania lekcji interaktywnych Nearpod, wykorzystaliśmy także Google.dysk do tworzenia escape room, ebooka- inventors oraz ebooka-wynalazki. Na platformie www.storyboardthat.com, tworzyliśmy komiksy na temat życia wybranego wynalazcy.
Wyniki naszej pracy zostały umieszczone na stronie internetowej projektu.
Zapraszamy na stronę projektu, kliknij w link poniżej:
https://sites.google.com/view/inventorswhochangedtheworld/strona-główna
koordynator projektu Iwona Kivrak
wraz z klasą 7b
W ubiegłym tygodniu klasy ósme uczestniczyły w czterodniowej wycieczce do Zakopanego. W czasie naszej wyprawy mogliśmy podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, wędrując po górach. Zwiedziliśmy także Zakopane, a po wysiłku relaksowaliśmy się w basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Oprócz wędrówek był czas na integrację międzyklasową i zabawy na świeżym powietrzu w pięknym ośrodku Panorama w Małym Cichym, gdzie mieszkaliśmy. Ciekawym punktem wycieczki było spotkanie z panem Maciejem Pawlikowskim - polskim himalaistą i ratownikiem TOPR. Wspólnie spędzone dni minęły szybko, a nam pozostaną piękne wspomnienia, gdy rozejdziemy się do nowych szkół.
Dzięki uprzejmości Rady Rodziców w ostatnim czasie w szkole pojawiły się piękne, drewniane skrzynie. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III, pod czujnym okiem wychowawców, wysiały i posadziły roślinki. Podczas realizacji projektu będziemy prowadzić obserwacje, odkryjemy tajemnicę wzrostu, rozwoju i budowy roślin . Bardzo dziękujemy!
Młodsi uczniowie naszej szkoły przyłączają się do podziękowań dla Rodziców. Podczas Dnia Dziecka bawiliśmy się wspaniale:))))
Rada Rodziców zorganizowała dla uczniów naszej szkoły wspaniały Dzień Dziecka. Najmłodsi bawili się z animatorami, dla starszych przygotowano grę terenową. Były pieczone kiełbaski, pyszne ciasto, lody, arbuzy, soczki i inne pyszności. Bawiliśmy się wspaniale! Kochani Rodzice - DZIĘKUJEMY
W dniach 23-25 maja 2022 r. klasy piąte udały się z wychowawczyniami na wycieczkę w okolice Gór Stołowych. Pierwszy dzień spędziliśmy w tajemniczych labiryntach Błędnych Skał. Spacer okazał się bardzo interesujący, gdyż w niektórych miejscach trzeba było przeciskać się między skałami.
Drugi dzień wycieczki minął nam na pieczeniu chleba w Dolinie Pstrążnej. Skansen w Pstrążnej to miejsce, w którym poznaliśmy historię i kulturę wsi na terenach Kotliny Kłodzkiej w XVIII w. Własnymi rękami zrobiony i upieczony chleb smakował wyśmienicie.
Trzeci dzień minął nam na spacerze w Parku Zdrojowym w Kudowie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach czerpania papieru. Własnoręcznie zrobione czerwone serca, okazały się być świetną laurką na Dzień Mamy.
Wycieczka była bardzo udana, już planujemy następną! Klasy 5a i 5b
23 – 25 maja 2022 roku byliśmy na trzydniowej wycieczce w Warszawie. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Cmentarza na Powązkach, a następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Od początku wycieczki towarzyszył nam przewodnik, dzięki któremu mogliśmy lepiej zrozumieć trudną historię tamtych dni. Również ciekawym punktem naszej wycieczki był Pałac Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego na 30 piętrze podziwialiśmy panoramę Warszawy. Pierwszy dzień zwiedzania zakończyliśmy przejażdżką warszawskim metrem.
W drugim dniu naszej wycieczki wyruszyliśmy do Centrum Nauki Kopernik. To prawdziwy raj dla miłośników nauki, a przede wszystkim odkrywanie świata w formie zabawy. Potem udaliśmy się do ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie podziwialiśmy jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Nie mogliśmy pominąć wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy, jak również Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Spacerowaliśmy po Krakowskim Przedmieściu oraz przed Pałacem Prezydenckim. Udaliśmy się również na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć tam Grób Nieznanego Żołnierza. Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu.
Trzeci dzień, to Ogród w Wilanowie, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach filmowych. Była to świetna zabawa. Przebieraliśmy się w stroje z epoki, niektórzy z nas byli kamerzystami inni scenarzystami. Udało nam się zrobić krótki filmik, który zmontujemy i wyślemy do organizatora, ponieważ czeka nas nagroda. Po pełnym wrażeń pobycie w Wilanowie udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Wrażenie zrobił na nas Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki.
Była to bardzo udana wycieczka i chcielibyśmy, żeby odbywało się takich więcej.
Uczniowie naszej szkoły FILIP MAJDA I ADAM MARCINÓW reprezentowali naszą szkołę w III Gminnym Konkursie Historycznym DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI. Chłopcy wykazali się ogromną wiedzą, zmierzyli się z testem oraz pytaniami w części ustnej konkursu i zajęli miejsca na podium - Adam uplasował się na drugim miejscu, a Filip na trzecim. Gratulujemy ogromnego sukcesu!
24 maja uczniowie klas drugich odwiedzili Zagrodę Edukacyjną Zakątek Bliżej Ziemi. Możliwość przebywania na łonie natury oraz bliski kontakt z oswojonymi zwierzętami, to była wspaniała atrakcja i ważna lekcja wrażliwości na sferę przyrody. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach artystycznych. Było cudownie !!!
19.05.2022 odbył się w naszej szkole Przegląd Wierszy Logopedycznych, który był podsumowaniem projektu logopedycznego "Zabawy z wierszami". W projekcie wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych. Dziękujemy bardzo za udział wszystkim uczestnikom oraz Pani dyrektor Annie Chlebosz oraz Pani Annie Błażków, które zechciały wysłuchać występów.
12 maja uczniowie klas pierwszych mieli okazję odwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej. Dzieci spacerowały wiejskimi dróżkami, zajrzały do chat krytych strzechą, zwiedziły młyn wodny i stary kościółek. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach malowania na szkle.
10.05.2022 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Dlaczego pierwsza pomoc przedmedyczna jest tak ważna? – na to pytanie odpowiadali uczniowie klas I-III podczas zajęć z ratownikiem medycznym, panem Michałem. W trakcie zajęć uczniowie przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy: sprawnego wzywania pomocy, sprawdzania oddechu, pozycji bocznej, resuscytacji, udzielania pomocy przy zadławieniu, czy ataku epilepsji.
Pod czujnym okiem specjalisty, każdy uczestnik szkolenia mógł wykorzystać zdobyte informacje podczas ćwiczeń z użyciem fantomów oraz specjalistycznego sprzętu medycznego. Udział w tym szkoleniu przyczynił się do pogłębienia i usystematyzowania wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz umożliwił nabycie umiejętności racjonalnego zachowania w nagłych przypadkach, jak również zwiększył świadomość dzieci na temat roli ratownictwa społecznego i konieczności niesienia pomocy. Zajęcia odbyły się w ramach przeprowadzanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej Pierwsza Pomoc Ma Moc. Autorką innowacji jest pani Magdalena Miszczak
4 maja przypadało święto Strażaka, a 5 maja święto Leśnika. Klasy 1a i 1b chcąc im bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować za pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami, wzięły udział w tworzeniu GIGA interaktywnej laurki dla strażaków i leśników. W podziękowaniu za zaangażowanie nasze klasy otrzymały certyfikat uczestnictwa w akcji.
Giga Laurki można obejrzeć pod linkiem : https://straznicylasow.pl/galeria-laurka-dla-strazaka/
27 kwietnia klasy trzecie uczestniczyły w wycieczce do Kletna. Tu zwiedziły Jaskinię Niedźwiedzia , oddychały świeżym, górskim powietrzem, radowały oko pięknym krajobrazem i oczywiście dokonywały zakupów pamiątek z wyjazdu. Było cudownie !!!
28.04 odbyła się wycieczka do Centrum wiedzy o wodzie „HYDROPOLIS” we Wrocławiu , w której udział wzięli uczniowie klas drugich . Jej celem było kształtowanie u uczniów świadomości ekologicznej o zasobach wody i rozwijanie wiedzy o wodzie. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach manualnych, podczas których stworzyli własną paletkę farb, a także dowiedzieli się czego pierwotnie używano do tworzenia farb, skąd pozyskiwano pigmenty oraz dlaczego były one tak drogie.
Uczniowie klas czwartych przeżyli wyjątkowy czas na wycieczce do Muzeum Wsi Opolskiej.
Dnia 19 maja klasa 4 a i 4 b wraz z wychowawczyniami i opiekunkami wybrały się w niezwykłe miejsce. Bierkowicki skansen to historia opolskiej wsi z okresu XVIII-XX wieku. Na ogromnym, zadrzewionym i zielonym terenie uczniowie mogli przenieść się wyobraźnią do wspomnianych czasów i zobaczyć kompletnie zrekonstruowane zagrody z drewnianymi, urządzonymi zgodnie z kanonami sprzed wieków, chatami, do których każdy mógł wejść. Poza domami uczestnicy wycieczki zwiedzili zabytkowe, drewniane budynki użyteczności publicznej: kościół, kapliczki, wiejską szkołę, karczmę, dwa piękne wiatraki, a nawet kuźnię z pracującym tam kowalem.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach i samodzielnie przygotowali pyszne karmelki rodem kuchni śląskiej.
Przepiękna słoneczna pogoda, zadowolenie i wspaniałe wrażenia to pamiątka po tym udanym dniu.
18 maja w naszej szkole odbył się piknik ekologiczny. Celem pikniku było atrakcyjne, miłe spędzenie czasu w gronie klasowym, ale też wykonanie zadania ekologicznego, które sprawiło, że uczniowie dostrzegli wiele roślin dotychczas niezauważanych, poznali ich nazwy oraz ćwiczyli różne sposoby ich rozpoznawania. Wspólnie stworzyli zielnik drzew i krzewów z najbliższego środowiska – okolic Bystrzycy.
Każdy uczeń wybrał jedną roślinę, inną niż pozostali uczniowie danej klasy, nazwał ją korzystając z atlasu, z biblioteki lub aplikacji do rozpoznawania roślin, którą wcześniej zainstalował w swoim telefonie komórkowym.
18 maja dzieci z naszej szkoły w ramach cotygodniowych zajęć scholi Milusińscy Pana wzięły udział w seansie filmowym. Dzięki zaangażowaniu opiekunki grupy pani Alicji Bronowickiej oraz rodziców przygotowano sprzęt kinowy i pyszny poczęstunek dla dzieci, które zgodnie stwierdziły, że chciałyby więcej takich filmowych spotkań:)
11 maja w Szkole Podstawowej w Bystrzycy odbyło się zorganizowane w ramach programu profilaktycznego "Prewencja na start - Kręci mnie bezpieczeństwo z oławską Policją" spotkanie z rodzicami klas ósmych. W spotkaniu wzięli udział rodzice, nauczyciele oraz policjanci z oławskiej komendy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jakie zagrożenia niosą ze sobą środki psychoaktywne, a także co zrobić w przypadku znalezienia takich substancji u swojego dziecka. Do szkolenia wykorzystano specjalną walizkę "Drug Stop" zawierającą rekwizyty i przedmioty wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków. W czasie spotkania policjanci omówili również temat dotyczący konsekwencji prawnych i społecznych wynikających z posiadania oraz zażywania przez młodzież środków odurzających. Takie spotkania mają na celu aktywizację dorosłych w proces zapobiegania zjawisku narkomanii wśród dzieci i młodzieży.
Powered by aSc EduPage