W ramach programu „Laboratoria Przyszłości" uczniowie klasy 6b uczestniczyli w lekcji języka angielskiego z użyciem okularów Google VR. Za pomocą gogli wirtualnej rzeczywistości, uczniowie mogli zwiedzić Pałac Buckingham oraz Zamek Hogwarts. Następnie mogli przejechać się na Smoku Eliot i zwiedzić sekretne Komnaty Królowej Elżbiety. Wykorzystując jedynie ruchy głowy, uczniowie mogli rozglądać się w wirtualnej rzeczywistości w zakresie 360 stopni. Głównym celem lekcji była umiejetność opisania i porównania zamków z użyciem stopniowania przymiotników. Mamy nadzieję, że wykorzystamy jeszcze okulary VR do kolejnych wędrówek do świata nauki. Polecamy klasa 6 b wraz z nauczycielem j.angielskiego Iwoną Kivrak :)
Laboratoria Przyszłości
OSIĄGNIĘCIA DYDAKTYCZNE I SPORTOWE UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY
OSIĄGNIĘCIA DYDAKTYCZNE
Jak co roku w naszej szkole odbyły się konkursy przedmiotowe pod nazwą zDolny Ślązak, których organizatorem jest Dolnośląski Kurator Oświaty.
Uczniowie naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do etapu powiatowego:
1. Hubert Surdel - z matematyki, chemii, j. angielskiego
2. Hanna Gałęza - z chemii i biologii
3. Maja Jarzyna - z języka polskiego
DOTYCHCZASOWE ZAWODY SPORTOWE I OSIĄGNIĘCIA
Biegi Przełajowe – Bystrzyca
1 miejsce – Igor Jana, Patrycja Burtan
2 miejsce – Liliana Burtan, Zuzanna Kunicka
3 miejsce – Oliwia Adamowicz, Karolina Jazienicka, Nina Dobrodziej, Filip Wachowski
Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe
1 miejsce - dziewczyny kl. 5-6 (Zuzanna Kunicka, Dominika Prokopowicz, Julia Maciejczyk, Liliana Burtan, Oliwia Adamowicz, Milena Świegot)
3 miejsce – dziewczyny kl. 7-8 (Patrycja Burtan, Barbara Jankowiak, Kornelia Iwaniuk, Karolina Jazienicka, Zofia Mykita, Tamara Buczyńska)
3 miejsce – chłopcy kl. 5-6 (Max Liebenthal, Karol Kuźnicki, Kacper Jarosławski, Bartłomiej Szuszkiewicz, Dominik Margan, Alan Musiał)
Eliminacje gminne, powiatowe i strefy wrocławskiej warcabów 100-polowych
1 miejsce - Liliana Burtan, Konrad Kowal
2 miejsce - Karolina Ochyra
3 miejsce - Patrycja Burtan
Marciszów – Finał Wojewódzki Turnieju w warcabach 100 polowych
1 miejsce – Liliana Burtan
Gminne Igrzyska Dzieci - Miniszachy
5 miejsce – drużynowo (Nicola Kopacka, Franciszek Gałęza, Maksymilian Filarowski, Maksymilian Bochocki)
Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej - Szachy
2 miejsce drużynowo (Aleksandra Jarosławska, Hanna Gałęza, Konrad Kowal, Hubert Surdel)
Powiatowa Halowa Piłka Nożna Chłopców
1 miejsce (Kacper Białek, Kacper Stec, Ivo Pańko, Bartosz Pawłowski, Filip Burtan, Aleksander Korczowski, Kamil Znamirowski, Szymon Wójcik – bramkarz turnieju)
Strefa Wrocławska – Halowa Piłka Nożna Chłopców
3 miejsce – (Kacper Białek, Kacper Stec, Ivo Pańko, Bartosz Pawłowski, Filip Burtan, Aleksander Korczowski, Kamil Znamirowski, Szymon Wójcik)
Gminne Igrzyska Dzieci - Drużynowy Mini Tenis Stołowy
1 miejsce – dziewczyny (Liliana Burtan, Zuzanna Kunicka)
5 miejsce – chłopcy (Mikołaj Zator, Patryk Zimkowski)
Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej – Drużynowy tenis stołowy
3 miejsce – dziewczyny (Natalia Nieśpiałowska, Aleksandra Jarosławska)
2 miejsce – chłopcy (Kacper Białek, Kamil Znamirowski)
Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w koszykówce dziewcząt
2 miejsce – Patrycja Burtan, Aleksandra Jarosławska, Wiktoria Sobolewska, Natalia Nieśpiałowska, Malwina Jaworska, Nina Dobrodziej, Maja Jarzyna, Hanna Fudała)
Karpacz – zawody wojewódzkie „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”
9 miejsce na 173 uczestniczki – Liliana Burtan
Finał zawodów „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” – Warszawa
Liliana Burtan
Dzień Kredki
" My jesteśmy kredki siostrzyczki,
kolorowe mamy spódniczki (...)
Gdy nas ktoś do ręki bierze,
to biegniemy po papierze!
Rysujemy co się da:
kurki, chmurki, kota, psa..."
11W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 22 listopada znalazł się Dzień Kredki . Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w grupach "0" a i b odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Dzieci słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje, tworzyły zbiory kredek, bawiły się przy piosence "Kolorowe kredki". W każdej grupie przy pomocy różnych środków wykonane zostały piękne prace plastyczne.
Biblioteka dla każdego
Biblioteka to przyjazne miejsce dla każdego.Przekonali się o tym uczniowie klas pierwszych, którzy w minionym tygodniu poszli z wizytą do Biblioteki Publicznej w Bystrzycy.
Pani bibliotekarka Aneta Zygmunt zapoznała ich ze sposobem wypożyczania książek .Omówiła zasady korzystania z biblioteki oraz przedstawiła księgozbiór biblioteczny i oprowadziła uczniów po jego działach. Pierwszoklasiści z zainteresowaniem słuchali wszystkich informacji. Z wielką ciekawością oglądali pomieszczenia biblioteczne. Poznali, w jaki sposób należy zachowywać się w czytelni. Byli zaskoczeni tak dużą liczbą książek na półkach.
6Po zwiedzeniu wszystkich pomieszczeń dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanej przez panią bibliotekarkę baśni Andersena pt.: ,,Dziewczynka z zapałkami” oraz rozwiązywały zagadki o znanych postaciach z bajek. Wizyta w bibliotece była dla pierwszoklasistów dobrą lekcją. Poszerzyli oni swoje wiadomości o pracy bibliotekarza oraz poznali wartość książki i zalety czytania.
Dziękujemy za spotkanie, na pewno będziemy wracać do biblioteki chętnie i często!
Szkoły Pełne Talentów
Szanowni Państwo, podsumowaliśmy akcję SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW. Zebraliśmy 5650 talenciaków i wymieniliśmy je na następujące nagrody: zestaw zegarów, 4 hałasomierze, magnetyczną piramidę żywieniową, magiczny kapelusz, zestaw instrumentów, 10 piłek do piłki ręcznej, magnetyczny układ pokarmowy, zestaw do geometrii, zestaw tangramów.
Dzięki Państwa zaangażowaniu wszystkie te nagrody będą służyły uczniom naszej szkoły. Dziękujemy!
3
Spektakl "Balladyna"
16 listopada 2022r. klasy 6a i 6b oraz 7a miały okazję obejrzeć spektakl pt. ,,Balladyna" w Centrum Sztuki w Oławie. Przedstawienie przygotowane przez Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu przybliżyło uczniom treść dramatu Juliusza Słowackiego, dostarczyło wiele emocji, niecodziennych wrażeń artystycznych oraz zainspirowało do sięgnięcia po lekturę.
Posadziliśmy "Las drugich klas"
W dzisiejszy, listopadowy dzień, klasy drugie wybrały się na spotkanie z Panem leśniczym. Uczniowie dowiedzieli się co teraz dzieje się w lesie i wspólnie z leśniczym posadzili ponad 100 drzewek . Miło będzie patrzeć, jak rosną. Dzieci nazwały to miejsce: "Las drugich klas". Serdecznie dziękujemy za spotkanie.
2
"Ach, ta Pippi"
15 listopada uczniowie klas 1a, 3a i 3b wybrali się na spektakl pt. "Ach, ta Pippi" w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Uczniowie poznali historię małej Pippi, dzięki której przekonali się, co znaczy i jak ważne są tolerancja i przyjaźń. Spektakl był nie tylko pouczający, ale i niezwykle efektowny. Uczniowie byli zachwyceni nowatorskimi rozwiązaniami i użyciem kolorowych projekcji multimedialnych.
Listy do św. Mikołaja
Mimo, że listopad dopiero się rozpoczął, w naszej szkole pomalutku zaczynamy myśleć o nadchodzących świętach:) Uczniowie klas 1-3 napisali w języku angielskim listy do św. Mikołaja, które pięknie ozdobili. Każda praca była przygotowana bardzo starannie, a przy ich powstawaniu dzieci miały dużo zabawy. Mamy nadzieję, że szybko doczekamy się odpowiedzi z Finlandii , dokąd trafią nasze listy.
Narodowe Święto Niepodległości
10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości w 104. rocznicę wyzwolenia Polski. W tym roku, uroczysty apel z tej okazji, przygotowali uczniowie klasy 7a pod czujnym okiem swojej wychowawczyni pani Beaty Lasoty, z którą współpracowały panie Dorota Semenowicz i Alicja Bronowicka. Przygotowany montaż słowno – muzyczny, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku miał uroczysty i niezwykle podniosły charakter. W świąteczny nastrój wprowadziło nas wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych, ze szkolnym chórem „Słoneczniki”.
Nasze ogródeczki
Uczniowie klas 1-3 przygotowali swoje ogródki na nadejście zimy. Z naszych grządek zebraliśmy ostatnie warzywa . Już planujemy jakie rośliny zasadzić wiosną.
8
Dzień Postaci z Bajek
Bajki i baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada 5 listopada. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień w poniedziałek 7 listopada. Tego dnia czytano bajki, dzieci uczestniczyły w zabawach, rozwiązywały zagadki i rebusy, przygotowywały plakaty wybranej bajki i krótkie scenki teatralne.
Warto pamiętać, że bajki są nie tylko rozrywką, ale niosą ze sobą również głębokie przesłanie.
18
Koło Wolontariatu
W ostatni piątek uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w spotkaniu z koordynatorką wolontariatu przy Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu Panią Agatą Wolk oraz ratownikiem medycznym, psychologiem onkologicznym i wolontariuszem Panem Zbigniewem Gęsiorem. Nasi goście opowiedzieli, czym zajmuje się Hospicjum, jak wygląda przeciętny dzień mieszkańca, co należy do obowiązków wolontariusza i jakie płyną z tego korzyści. Pani Agata wytłumaczyła nam również, dlaczego tak ważna jest każda złotówka uzbierana na rzecz takich instytucji. Dlatego nasze Koło Wolontariatu całym sercem przyłącza się do akcji i wpisuje ją w coroczny harmonogram działań. Od poniedziałku będzie można wesprzeć nasze żółte pudełko.
Projekt o Papieżu
Zapraszamy na II piętro naszej szkoły, gdzie dzięki wysiłkom uczniów klas IV i V powstała galeria pamięci naszego świętego rodaka, papieża Jana Pawła II. Dzieci przygotowały portrety papieża oraz komiksy przedstawiające najważniejsze wydarzenia z życia Świętego.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
26 października 2022 r. – uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły w Bystrzycy po raz pierwszy wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie było realizowane w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.Tego dnia cała społeczność szkolna na wszystkich przerwach biła rekord czytania, pogrążając się w swoich ulubionych lekturach. W rękach uczniów można było dostrzec, m. in. następujące tytuły książek: Niesamowite przygody 10 skarpetek Justyny Bednarek, Księga uczuć Grzegorza Kasdepke’go, Opowiadania do chichotania, Piegowate opowiadania Renaty Piątkowskiej. Dla miłośników pięknej interpretacji literatury wyznaczono tzw. Strefy czytania, w których mogli w ciszy posłuchać fragmentów znanych utworów literackich w interpretacji pani Karoliny Korzeń- szkolnego pedagoga specjalnego, pani Anety Szpinety- szkolnego pedagoga i pani Anny Gryfik- szkolnego psychologa.
W tym dniu do naszej szkoły zawitali znani bohaterowie książek, m.in. Kot w Butach, Gandalf, Ania z Zielonego Wzgórza, Zuzanna, Pippi, Balladyna, Alina, Biała Czarownica, Pan Kleks, jeden z trzech muszkieterów, Lisek -przyjaciel Małego Księcia i wiele jeszcze innych postaci, za które przebrali się uczniowie i nauczyciele.
Chętni uczniowie z klas starszych dokumentowali wydarzenie, uwieczniając ciekawe przebrania na fotografiach. Nadmienić należy, że na korytarzach szkolnych, przy wejściu do szkoły i w bibliotece, a także w niektórych salach lekcyjnych, znajdowały się cytaty z książek, informacje i plakaty zachęcające do udziału w „Przerwie na czytanie”. Akcja informacyjna o wydarzeniu trwała od 24 X 2022 r.
Nad organizacją i przebiegiem kampanii Bicia rekordu czytania na przerwie czuwali wychowawcy klas, pani bibliotekarka, Samorząd Uczniowski oraz nauczycielki języka polskiego.
W tym niezapomnianym dniu osób zaczytanych, tych dużych i tych małych było 302 . Akcja zachęcania do czytania powiodła się i na pewno będzie kontynuowana w przyszłości. Społeczność naszej szkoły dziękuje za możliwość uczestnictwa w takim wydarzeniu.
Dziękujemy również wszystkim osobom zaangażowanym w tę akcję.
Polonistki Szkoły Podstawowej w Bystrzycy
23
Bal Wszystkich Świętych
31 października 2022 roku odbył się Bal Wszystkich Świętych dla dzieci z naszej szkoły. Zabawa miała miejsce w świetlicy wiejskiej w Janikowie i wzięło w niej udział 60 dzieci. Dzięki wsparciu parafian na Balu nie zabrakło konkursów z nagrodami, poczęstunku i napojów dla dzieci. Zabawę uatrakcyjnił DJ Robi z Miłoszyc. Zabawa miała na celu ukazanie dzieciom, jak w duchu chrześcijańskim świętować nadchodzącą Uroczystości Wszystkich Świętych. Organizatorem Balu była pani Alicja Bronowicka, która składa serdecznie podziękowania wszystkim zaangażowanym rodzicom oraz sponsorom za pomoc w organizacji tej pięknej zabawy.
Spotkanie zawodoznawcze
Podczas zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klas 8 gościli u siebie starszych kolegów, Jana i Krystiana, uczniów klasy III Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu, którzy kształcą się w zawodzie technik informatyk. Chłopcy odbywali w naszej szkole praktyki zawodowe. W trakcie lekcji opowiedzieli ósmoklasistom o swojej ścieżce edukacyjnej – dlaczego zdecydowali się na zawód informatyka, jakie kryteria musieli spełnić, by dostać się do technikum, jak wygląda nauka w tej szkole oraz czym różni się od nauki w liceum ogólnokształcącym. Uczniowie z uwagą wysłuchali wszystkich porad udzielanych przez starszych kolegów, zadawali pytania dotyczące organizacji nauki w technikum oraz związane z ofertą edukacyjną szkoły. Mamy nadzieję, że takie spotkania pomogą naszym przyszłym absolwentom w wyborze dalszej drogi kształcenia.
#SzkołaPamięta
W dniach 27 i 28 października uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji #SzkołaPamięta , która została zainicjowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach tej akcji uczniowie porządkowali bezimienne groby na cmentarzu w Bystrzycy. Owe zadanie wykonali z wielkim zaangażowaniem, popartym bezinteresownością i wysoką kulturą osobistą. Stawiając zapalone znicze, uczniowie, choć na chwilę przywrócili pamięć o tych, których nie ma już wśród nas...
11
Warsztaty stomatologiczne
27 października oddziały przedszkole i klasy 1-3 wzięły udział w warsztatach z zakresu profilaktyki próchnicy zębów, które przeprowadziła p. Bernarda – dyplomowana higienistka stomatologiczna. Rozmawiała z uczniami na temat zdrowego odżywiania się, które ma pozytywny wpływ na zdrowe zęby i zgubnych skutków jedzenia słodyczy, powodujących próchnicę. Po zapoznaniu dzieci z materiałami i sprzętem dentystycznym , wszyscy poczuli się jak prawdziwi lekarze – stomatolodzy, gdyż z wielką starannością i zaangażowaniem ćwiczyli na modelach szczęki. Dziękujemy za interesującą lekcję.
3
Konkurs Różańcowy
W ubiegłym tygodniu został podsumowany SZKOLNY KONKURS RÓŻAŃCOWY 2022, do którego zaproszeni byli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zadania konkursowe były dwa, w zależności od grupy wiekowej. I tak:
Klasy 0-V miały za zadanie wykonać własnoręcznie różaniec z dowolnych materiałów.
Klasy VI-VIII miały za zadanie ułożyć rozważanie do wybranej Tajemnicy Różańcowej.
Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Swoje prace dostarczyło 52 uczniów
Komisja Konkursowa w składzie: p. D. Semenowicz, p. B. Lasota, p. I. Jarosiewicz, wyłoniła następujących laureatów:
W kategorii Klasy 0- V:
I miejsce ex aeqo: Simon Kisiela z klasy 1b i Zuzanna Mełech z klasy 4b
II miejsce ex aequo: Julia Szuszkiewicz z klasy 1a i Jan Marcinów z klasy 2b
III miejsce ex aequo: Jan Błażków z klasy 2b oraz Marcel Grabowiecki z klasy 0b
Wyróżnienia: Lena Jewusiak z klasy 4b, Stanisław Nowostawski z klasy 3a, Antonina Bronowicka z klasy 0b
W kategorii Klasy VI-VIII
I miejsce ex aequo: Zuzanna Kunicka z klasy 6a i Maja Jarosławska z klasy 6b
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy:)
Archiwum Aktualności