Ważnym elementem tego sukcesu była bardzo wysoko oceniona przez komisję konkursową, przemyślana przez członków Szkolnego Koła Biologicznego i wykonana w szkole, praca plastyczna na temat alternatywnych źródeł energii. To ona stała się przyczynkiem do zorganizowania u nas, w Bystrzycy konferencji naukowej pt. ZIELONA PRZYSZŁOSĆ REGIONU. Alternatywne źródła energii dziś i jutro”.
Wzięli w niej udział zaproszeni goście oraz uczniowie starszych klas od 6 do 8 wraz z nauczycielami. Wszystko zaczęło się od prezentacji niekonwencjonalnych, samoregenerujących się źródeł energii, dotychczas wykorzystywanych w Polsce. Do ich przedstawienia Hubertowi i Szymonowi posłużyła makieta (praca konkursowa), prezentująca powstawanie energii z: wiatru, promieniowania słonecznego, spadku wód płynących, biogazu, biomasy oraz wód geotermalnych.
Ten opis teraźniejszości poszerzyli , a następnie „otworzyli drzwi „ do toczącej się już przyszłości, w pozyskiwaniu zielonej energii z wodoru, dwaj wyjątkowi prelegenci: Pan Ernest Wojtowicz (Sigma Project) i Pan Adam Wąsowicz (Promet – Plast).
W bardzo przystępny sposób, kolejno wyjaśniali jak powstaje energia wodorowa, do czego może być wykorzystywana, jak można ją magazynować i jak transportować. Najbardziej zaskakujące dla młodych słuchaczy była informacja o tym, że mieszkają w gminie, która jest pierwszą w Polsce stawiającą na produkcję i wykorzystanie energii z zielonego wodoru, a potwierdzili to obecni na konferencji Wójt Gminy Oława Pan Artur Piotrowski i Przewodniczący Rady Gminy Pan Mariusz Michałowski . Wizja bardzo bliskiej, bo jedynie kilku letniej, przyszłości związanej z czystszym powietrzem, autami jeżdżącymi na wodór zamiast benzyny czy oleju napędowego, górki saneczkowej lub stoku narciarskiego (powstających w Gaju za Oławą) chłodzonych zieloną energią, „rozpaliły głowy słuchaczy”. Prelegenci cierpliwie odpowiadali na wiele ciekawych pytań formułowanych przez młodzież i dorosłych.
Podsumowanie konferencji :
- poznaliśmy nowe niekonwencjonalne źródło energii
- wiemy co się dzieje w okolicy (w gminie),
- chcemy pojechać do Gaju Oławskiego i zwiedzić elektrownię wiatrową, zobaczyć ogniwa perowskitowe (których twórcą jest wrocławianka) wykorzystywane na polach uprawnych nie tylko do produkcji energii ze słońca, zobaczyć powstające tam budowle związane z energią wodorową, m.in. stok narciarski i pewnie jeszcze nie jedno,
- warto było posłuchać mądrych ludzi, którzy są czasem bardzo blisko nas – Pan Adam jest mieszkańcem Oławy, Pan Ernest (tata Szymona i Emilki z naszej szkoły) Janikowa, a mogą bardzo wiele wyjaśnić, przybliżyć, a może nawet wpłynąć na zainteresowania i wybory życiowe,
- był to bardzo dobrze spędzony czas , który zachęca do zaproszenia niedługo na kolejną konferencję.